0

Co ma wspólnego pszczoła z promieniowaniem radioaktywnym – czyli czego o pszczołach nie wiesz?

Udostępnij

Wielki Dzień Pszczół jest obchodzony od 2013 roku. Celem nadrzędnym tego „święta” jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w aspekcie ochrony tych owadów przed wyginięciem. Jak głosi zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina – „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia”. Miejmy nadzieję, że o ile Einstein fizykiem teoretycznym był wybitnym, entomologiem gorszym :).

Pszczoły należą do najpopularniejszych zapylaczy i wytwarzają wiele cennych produktów. Zarówno miód, propolis, pierzga, jad pszczeli, wosk oraz mleczko pszczele, są często używane w apiterapii. Pszczoły są również doskonałym bioindykatorem zanieczyszczeń środowiska. Wyrażone jest to poprzez wzmożoną śmiertelność owadów, oznaczającą zanieczyszczenie pestycydami i/lub zanieczyszczenie produktów pszczelich metalami ciężkimi, radionuklidami czy pozostałościami środków ochrony roślin. Produkty pszczele mogą̨ być wykorzystywane jako praktyczne próbki stosowane do oceny radioaktywności w środowisku.

Po katastrofie w Czarnobylu, przeprowadzono na Uniwersytecie Bolońskim analizę pierwiastków promieniotwórczych w produktach pszczelich. We wszystkich próbkach miodu zauważono znaczące podwyższenie poziomu pierwiastków radioaktywnych takich jak: 131I, 103Ru, 137Cs, 134Cs.

Monitoring skażeń radioaktywnych przy pomocy pszczół wykazuje szczególne znaczenie ze względu na stosunkowo nieduży obszar penetracji terenu przez owady (2-3 km). Obecność izotopów promieniotwórczych w produktach pszczelich pochodzących z rejonu pozbawionego przemysłu, może świadczyć o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające, odgrywają niezwykle istotną rolę w rolnictwie i produkcji żywności.

Niestety obecnie stosowany model rolny, który oparty jest na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych, zagraża życiu pszczół. Mając to na uwadze, społeczeństwo powinno zwiększyć świadomość w zakresie: nieużywania w rolnictwie toksycznych pestycydów, przyjęcia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających oraz poszanowania (co tyczy się już każdego z nas) życia pszczoły.

Nie musisz – nie zabijaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *